مقالات

ریست فکتوری و هارد ریست گوشی های اندرویدی

Factory-reset-and-hard-reset-of-Android-phones-min

ریست فکتوری و هارد ریست گوشی های اندرویدی

همانطور که می‌دانید هر گوشی اندرویدی به دلایل گوناگونی نظیر ویروسی شدن، فریز شدن و … نیاز به ریست فکتوری دارد. در این مقاله قصد داریم به ریست فکتوری و هارد ریست گوشی ‌های اندرویدی بپردازیم؛ لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ریست فکتوری و هارد ریست گوشی ‌های اندرویدی چیست؟

ریست فکتوری به عبارتی یعنی حذف و پاک کردن تمام اطلاعات موجود در گوشی و تبدیل گوشی به نسخه اولیه آن. در واقع یعنی هنگامی که شما ریست فکتوری انجام می‌دهید گوشی‌تان به همان چیزی که در روز اول خریده بودید؛ تبدیل می‌شود.

نکاتی پیش از ریست فکتوری و هارد ریست گوشی های اندرویدی

به طور کلی برگشت به تنظیمات کارخانه، کل اطلاعات و داده‌های گوشی شما مانند تمام برنامه‌ها، تنظیمات، عکس‌ها، فیلم‌ها و آهنگ‌ها را پاک می‌کند. پیش از این که قصد فرمت کردن گوشی اندروید را داشته باشید، حتما بایستی از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه نمایید. اگر شما گوشی سامسونگ دارید که نسخه‌ای از اندروید 7.0 یا بالاتر از آن را اجرا می‌کند نیز می‌توانید توسط روش‌ زیر، اقدام به پشتیبان‌گیری از داده‌های خود کنید:

• در صفحه اصلی، روی Apps کلیک نمایید.

• در صفحه برنامه‌ها، به صفحه‌ای که دارای آیکون تنظیمات می‌باشد بروید و سپس این برنامه را اجرا کنید.

• در صفحه تنظیمات بر روی Back Up and Reset کلیک کنید.

• در بخش Backup and Restore روی گزینه Back Up My Data کلیک نمایید.

توجه داشته باشید که حتی اگر از اطلاعاتتان نسخه پشتیبان تهیه کنید، به آدرس ایمیل و رمز عبور گوگل خود احتیاج دارید؛ زیرا بعد از ریست، دستگاه از شما می‌خواهد که به حساب کاربری گوگل‌تان وارد شوید. در واقع علاوه بر این، چنانچه یک رمزگشایی جهت کارت اس دی خود دارید، بایستی آن الگو را هم به یاد داشته باشید تا بتوانید به فایل‌های ذخیره شده در آن کارت دسترسی پیدا کنید. مواردی که در متن فوق بیان شد، بسیار پراهمیت هستند که حتما پیش از اقدام به استفاده از روش ریست فکتوری و هارد ریست گوشی‌های اندرویدی، بایستی آن‌ها را بلد بود؛ در غیر این صورت، امکان دارد با انجام این کار داده‌های مهمی که در چندین سال گذشته جمع‌آوری کرده بودید کاملا حذف شوند.

در چه صورتی بایستی به ریست فکتوری و هارد ریست گوشی های اندرویدی اقدام کرد؟

اگر دلایلی که در متن زیر بیان می‌کنیم برای گوشی شما وجود دارد، باید گوشی‌تان را ریست فکتوری نمایید.

• اگرمی‌خواهید گوشی‌تان را بفروشید.

• اگر گوشی شما بسیار هنگ می‌کند و سرعتش کند است.

• اگر فکر می‌کنید گوشی‌تان هک شده است.

• اگر گوشی‌تان فریز شده و به هیچ عنوان هیچ کاری انجام نمی‌دهد.

• و …

ریست فکتوری از طریق تنظیمات گوشی‌های اندرویدی چگونه می‌باشد؟

توجه داشته باشید که در هنگام ریست فکتوری کردن همه اطلاعاتی که در گوشی شما وجود دارند به طور کامل حذف می‌شوند و گوشی شما به روز اولی که آن را خریداری کرده بودید تبدیل می‌شود. بنابراین به شما عزیزان توصیه می‌کنیم پیش از انجام این عمل اطلاعات گوشی خود را به لپ‌تاپ یا هارد انتقال دهید.

1. ابتدا وارد Setting یا تنظیمات شوید.

2. سپس به قسمت General management بروید.

3. به سمت پایین اسکرول کنید تا گزینه Reset نشان داده شود.

4. روی گزینه Factory data reset کلیک کنید.

5. در صفحه جدید تا انتها پایین بروید و به روی Reset کلیک کنید.

6. رمزتان را وارد کنید و تمام.

7. کمی منتظر بمانید تا اطلاعات حذف شده و گوشی روشن شود.

ریست فکتوری و هارد ریست گوشی های اندرویدی با استفاده از حالت ریکاوری چطور است؟

در مواقعی که گوشی شما بسیار به هم ریخته شده باشد، به طوری که به منوی تنظیمات دسترسی ندارید، هنوز هم می‌توانید آن را ریست فکتوری نمایید. در این مواقع بایستی این کار را با به‌کارگیری از حالت ریکاوری و تنها با استفاده از کلیدهای گوشی انجام دهید. البته در صورتی که امکان دارد از کل داده‌های خودتان بک‌آپ بگیرید؛ زیرا در ادامه کل داده‌های گوشی شما حذف خواهد شد. جهت ریست فکتوری گوشی مراحل زیرا با دقت انجام دهید:

• گوشی خود را به طور کامل خاموش کنید.

• کلیدهای Volume Down و power را تا هنگامی که گوشی مجدد روشن می‌شود، نگه دارید.

• شما بر روی صفحه گوشی کلمه Start را خواهید دید. سپس با به کارگیری از کلید Volume Down انتخابگر را روی Recovery Mode ببرید.

• بعد کلید پاور را فشار دهید تا وارد حالت ریکاوری شوید. اکنون شما بایستی یک ربات اندروید را ببینید.

• بعد از این که وارد حالت ریکاوری شدید؛ کلید Power را نگه دارید. سپس در حالی که کلید پاور را نگه داشته‌اید، یک بار کلید Volume Up را فشار دهید. اکنون می‌توانید کلید پاور را رها نمایید.

• کلید volume Down را چندبار فشار دهید تا به طور مجدد انتخابگر را روی Wipe Data/Factory Reset انتقال دهید. سپس با کلید پاور آن را انتخاب کنید.

• بعد از این کار کلید پاور را فشار دهید تا Reboot System Now را انتخاب کنید.

هارد ریست گوشی‌های اندرویدی چیست؟

هارد ریست همه چیز را به جز سیستم عامل حذف می‌کند و آن را به حالت اولیه خود برمی‌گرداند؛ اما بایستی توجه کرد که هارد ریست باید آخرین گزینه شما در تعمیر مشکلات و ریست دستگاه باشد؛ زیرا با استفاده از این روش کل فایل‌ها و همینطور داده‌های گوشی‌تان پاک می‌شود. به‌کارگیری از این روش فقط در بعضی موارد اعم‌از آلوده شدن دستگاه به ویروس یا نرم‌افزارهای مخرب و همچنین هرچیزی که در اجرای درست دستگاه شما اختلال ایجاد نماید، توصیه می‌شود.

آموزش هارد ریست گوشی‌های اندروید

توجه کنید که پیش از شروع هارد ریست از کل داده‌های خودتان پشتیبان و بک‌آپ تهیه نمایید.
گوشی خود را خاموش کنید و پس از خاموش شدن؛ دکمه‌های کم کردن ولوم و پاور را به طور همزمان نگه دارید تا زمانی که آرم سازنده‌ بر روی صفحه نمایش گوشی نشان داده شود.
لازم است بدانید که در اغلب گوشی‌ها این دو دکمه (دکمه کم کردن ولوم و پاور) باعث ورود به Recovery Mode می‌شود؛ اما همانگونه که بیان شد به طور معمول این دکمه‌ها در مدل‌های مختلف گوشی فرق می‌کنند، به عنوان مثال:

• هارد ریست سامسونگ: نگه داشتن همزمان دکمه‌های زیاد کردن ولوم و دکمه پاور و دکمه هوم

• هارد ریست هوآوی: نگه داشتن همزمان دکمه‌های زیاد کردن ولوم و دکمه پاور

• هارد ریست شیائومی: نگه داشتن همزمان دکمه‎‌های زیاد کردن ولوم و دکمه پاور

• هارد ریست سونی: نگه داشتن همزمان دکمه‌های کم کردن ولوم و دکمه پاور

• هارد ریست موتورولا: نگه داشتن همزمان دکمه‌های کم کردن ولوم و دکمه پاور و دکمه هوم

با استفاده از دکمه کم کردن ولوم، بین گزینه‌های منو حرکت کنید و گزینه Factory Reset یا Wipe Data برای ریست تنظیمات اندروید را با استفاده از دکمه پاور انتخاب نمایید. دوباره از دکمه کم کردن صدا جهت حرکت به سوی پایین استفاده کنید و گزینه Delete all user data را برگزینید. پس از انتخاب و فشار دادن گزینه پاور، کل داده‌های دستگاه اندرویدی شما به طور اتوماتیک پاک می‌شود. بعد از تمام شدن هارد ریست، با استفاده از دکمه پاور گزینه Reboot system now را انتخاب کنید. بعد از انجام تمامی مراحل، گوشی شما به تنظیمات کارخانه برمی‌گردد و دوباره راه‌اندازی می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله به موضوع ریست فکتوری و هارد ریست گوشی های اندرویدی پرداختیم. از شما ممنونیم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق همین سایت با مشاوران این مجموعه در ارتباط باشید. برای تعمیرات موبایل و تعمیر تبلت از تمامی برندها و حتی آموزش تعمیرات موبایل به راحتی چند کلیک می توانید سفارش خود را ثبت نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *