مقالات

علت ضعیف شدن آنتن موبایل

The-reason-for-the-weakening-of-the-mobile-antenna-min

علت ضعیف شدن آنتن موبایل

ممکن است که شما در حال ارسال پیامک، چت کردن با تلفن یا استریم باشید که ناگهان اتصال شما قطع شود و قادر به برقراری ارتباط به صورت تماس تلفنی یا قادر به ارسال فیلم و یا آپلود آن نباشید. این حالت برای نزدیک به 70 درصد افراد مشکل ساز است و تنها شما نیستید که دچار این مشکل هستید.

برای حل این مشکل اول باید به بررسی مشکلات ایجاد شده بپردازیم. به عبارتی طی بررسی‌هایی دلایل این مشکل باید پیدا شده و نیز راه حل مناسب برای حل ضعیف شدن آنتن موبایل نیز ارائه شود.

عوامل مشکل‌زا در ضعیف شدن آنتن موبایل

1) مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی باعث خراب شدن سیگنال ارسالی توسط موبایل می‌شود. مصالح ساختمانی در خانه، وسیله نقلیه، محل کار، یا مراکز خرید قدیمی، مقصر اصلی سیگنال موبایلی ضعیف‌تر در هرمکانی هستند. سیگنال‌های موبایل به سختی به فلز، شیشه رنگی کم E، بتن و بسیاری از مواد دیگر نفوذ می‌کنند.

اگر به طور معمول متوجه محو شدن و از بین رفتن سرویس در داخل خانه می‌شوید، احتمالا سیگنال شما توسط مصالح ساختمانی مسدود شده است.

در اینجا لیستی از مصالح ساختمانی است که به ضعیف شدن آنتن موبایل می‌انجامند:

• تلفات دسی بل مصالح ساختمانی
• دیوار خشک
• عایق فایبرگلاس
• شیشه شفاف
• تخته سه لا
• چوب جامد
• گچ
• آجر و سنگ
• بتن و سیمان (6 اینچ)
• شیشه‌های رنگی
• فلز

شما می‌توانید برای حل این مشکل تلفن خود در نزدیکی یک پنجره باز استفاده کنید یا به بیرون بروید. این امر می‌تواند به دور زدن مواد مسدود کننده سیگنال کمک کند و سیگنال قوی تری را در هر کجا که به آن نیاز دارید ارائه دهد.

2) فاصله برج سلولی

فاصله برج سلولی باعث خراب شدن سیگنال سلول می‌شود. سیگنال‌های سلولی فقط تا حد خاصی می‌توانند منتقل شوند. هنوز مشخص نیست که این مقدار فاصله چقدر است؛ زیرا برخی منابع تا 25 مایل را بیان می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از 45 مایل صحبت می‌کنند.

فاصله واقعی بسته به فرکانس، قدرت فرستنده و زمین متفاوت است. هرچه از یک برج سلولی دورتر باشید و موانع بیشتری بر سر راه قرار بگیرد، امکان ضعیف شدن آنتن موبایل بیشتر می‌شود. افرادی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند یا در حال سفر هستند، قربانیان اصلی این فاصله می‌باشند.

نکته: از آنجایی که جابجایی نزدیک‌تر به برج سلولی شرکت مخابراتی شما برای بسیاری غیرعملی است، تقویت‌کننده‌های سیگنال سلولی راه حل مناسبی هستند. آن‌ها از تقویت‌کننده‌ها و آنتن‌های قدرتمند برای برقراری ارتباط با برج‌های سلولی دور استفاده می‌کنند تا سیگنال قوی‌تری را در جایی که شما به آن نیاز دارید ارائه دهند.

از طرف دیگر، می‌توانید به حاملی بروید که بهترین پوشش را در منطقه شما ارائه می‌دهد تا علتی برای ضعیف شدن آنتن موبایل شما وجود نداشته باشد.

3) ترافیک سنگین سلولی

ترافیک سنگین سلولی باعث از بین رفتن سیگنال سلولی می‌شود. تلفن‌های همراه برای ارسال و دریافت تماس‌ها، پیامک‌ها و داده‌ها با سایت‌های تلفن همراه ارتباط برقرار می‌کنند. برج‌های سلولی و سلول‌های کوچک تنها می‌توانند دستگاه‌های زیادی را در یک زمان مدیریت کنند. در مناطق پرجمعیت، همه دستگاه‌ها برای یک نقطه در نزدیک‌ترین برج سلولی درتقابل سیگنالی هستند.

با اتصال افراد بیشتر، سیگنال برای همه ضعیف‌تر می‌شود و در نتیجه تماس‌ها قطع می‌شود و ویدیوها ارسال نمی‌شوند. این ممکن است در هنگام گیرکردن در ترافیک اینترنتی در یک جشنواره یا در خانه در ساعات اوج مصرف نیز اتفاق بیفتد.

با توجه به ظرفیت محدود، ارائه دهندگان خدمات آنتن‌دهی و اینترنت‌دهی سیاست‌هایی را توسط مدیر شبکه در پیش می‌گیرند؛ به عبارتی آن‌ها اتصال شما را در مواقع ازدحام پس از ورود تعداد معینی از گیگابایت مشخص شده در طرح شما، قطع می‌کنند.

هرچه طرح شما گرانتر باشد، اولویت بیشتری در شبکه داده می‌شود. آن‌ها همچنین دستگاه‌هایی با اتصال قوی‌تر به برج را در اولویت قرار می‌دهند و این موجب ضعیف شدن آنتن موبایل شما می‌شود.

نکته: برای کاهش یا پایان دادن به سیگنال تلفن همراه غیرقابل اعتماد به دلیل ترافیک سنگین سلولی، برنامه بی سیم خود را ارتقا دهید. شما همچنین می‌توانید از تقویت کننده سیگنال برای تقویت سیگنال ارسال شده بین برج تلفن همراه و دستگاه خود استفاده کنید. این به شما این امکان را می دهد که حتی در مواقع شلوغ ارتباط خود را قوی نگه دارید.

4) شبکه ها را دستی انتخاب کنید

روش دیگری که برای تقویت آنتن موبایل توصیه می شود، انتخاب دستی شبکه موبایل است. البته این مورد را می‌توان تنها برای بالا بردن آنتن دهی گوشی های اندرویدی انجام داد. در این شیوه باید به صورت دستی شبکه‌های موجود برای سیم کارت‌های دستگاه را پیدا و انتخاب کرد.

برای دسترسی به شبکه‌های جست و جو شده این قابلیت وجود دارد که ابتدا در بخش تنظیمات دستگاه وارد بخش Find Mobile Networks شده و بعد از آن با انتخاب گزینه Network operation به انواع شبکه‌ها اجازه پیدا شدن در تلفن همراه خود را دهید و از ضعیف شدن آنتن موبایل خود جلوگیری کنید.

5) موقعیت جغرافیایی؛ علت ضعیف شدن آنتن موبایل

ویژگی های جغرافیایی اغلب باعث خراب شدن سیگنال می شوند. به عنوان مثال، درختان به دلیل مسدود کردن سیگنال‌های تلفن همراه بدنام هستند. تاج برگ می‌تواند باعث کاهش شدید در دریافت سیگنال سلولی بشود. کوه‌ها، تپه‌ها و دره‌ها نیز درست مانند مصالح ساختمانی در سیگنال‌های سلولی برای نفوذ به موانع مشکل ایجاد می‌کنند.

اگر در یک طرف کوه زندگی می کنید و تنها برج سلولی در منطقه شما در سمت دیگر است، احتمالاً ارتباط سیگنالی خوبی نخواهید داشت.

سخن پایانی

در صورتی‌که هیچکدام از راه کار‌های بالا این قابلیت را نداشته باشد که مشکل ضعیف شدن آنتن موبایل را برطرف کند و روش‎های تقویت آنتن‌دهی گوشی تاثیر گذار نباشند، این احتمال وجود دارد که دستگاه به تعمیرات تخصصی نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی نیاز دارد. تعمیرات موبایل پونک می‌تواند در این زمینه شما را یاری کند.

همچنین این امکان وجود دارد که یک سری مشکلات نرم‌افزاری یا خرابی‌های سخت افزاری باعث آنتن ندادن دستگاه بشود. بهترین و اولین پیشنهاد برای برطرف کردن ضعیف شدن آنتن موبایل، به‌روزرسانی سیستم عامل گوشی مورد را نظر است.

آپدیت‌های رسمی که به‌واسطه شرکت سازنده موبایل منتشر و عرضه می‌شوند؛ به دلیل از بین بردن یک سری اختلالات احتمالی و رفع باگ‌های نرم افزاری است و این آپدیت‌ها می‌توانند مشکلات کم و یا جدی که در عملکرد گوشی مشاهده می‌شود را برطرف کنند.

در اکثر موارد همین به‌روزرسانی سیستم عامل و استفاده از آخرین و به‌روزترین نسخه منتشر شده گوشی این قابلیت را دارد که باعث تقویت آنتن‌دهی گوشی شود و مشکل عدم آنتن‌دهی یا آنتن‌دهی ضعیف آن را برطرف نماید.

فراموش نکنید که شما می‌توانید خدماتی از جمله تعمیرات تخصصی موبایل، را از طریق مجموعه شهر تعمیرات دریافت کنید. برای تعمیرات موبایل و تعمیر تبلت از تمامی برندها و حتی آموزش تعمیرات موبایل به راحتی چند کلیک می توانید سفارش خود را ثبت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *