مقالات

اسامی قطعات استفاده شده در برد گوشی

Parts-used-in-the-phone-board-min

اسامی قطعات استفاده شده در برد گوشی

برد موبایل یکی از مهم‌ترین بخش‌های تشکیل دهنده هر گوشی است. برد یک صفحه سبز رنگ دارد که قطعات الکترونیکی کوچکی روی آن سوار می‌شوند و هرکدام به تنهایی وظیفه خاص خودشان را انجام می‌دهند، همچنین آن‌ها با یکدیگر در ارتباط هستند. حال که با معنی کلی برد موبایل آشنا شدید، در این مقاله قصد داریم به معرفی اسامی قطعات استفاده شده در برد گوشی بپردازیم لطفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

برد گوشی چیست؟

برد گوشی یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اجزای داخلی هر موبایلی به حساب می‌آید و وظیفه دارد تا بخش‌های مختلف مانند رم، حافظه، تراشه و دیگر بخش‌ها را به همدیگر متصل کند. در حالت کلی برد هر گوشی پل ارتباطی قطعات اصلی و مهم گوشی به شمار می‌رود. برد، ارتباط میان بخش‌های مختلف اعم از میکروفن، اسپیکرها، صفحه نمایش، دوربین، سی پی یو، جی پی یو و … را برقرار می‌کند.

در حالت کلی مهم‌ترین سخت‌افزار هر موبایلی برد آن است. خرابی برد ممکن است موجب ضعف عملکرد برخی بخش‌های گوشی و یا در شرایطی از کار افتادن کل سیستم شما شود. البته لازم به ذکر است که تعویض یا تعمیر بردها در برخی موارد امکان پذیر است و باید با استفاده از ابزار مخصوص پشت گوشی را باز کنید تا به برد گوشی دسترسی داشته باشید.

قطعات استفاده شده در برد گوشی

همانطور که اشاره شد، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اجزای داخلی هر موبایل، برد آن است. حال می‌خواهیم بدانیم در برد هر گوشی از چه قطعاتی استفاده شده است. این قطعات شامل موارد زیر هستند:

خازن در برد گوشی

یکی از مهم‌ترین قطعات استفاده شده در برد گوشی، خازن‌ها هستند که در مدار الکترونیکی، جریان و مقاومت را در خود ذخیره می‌کنند. ظرفیت خازن با فاراد F نمایش داده می‌شود. خازن‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند، اما خازن‌های گوشی همراه معمولا مدل نانتالیومی، الکترونیکی و سرامیکی هستند. خازن‌های سرامیکی که دی الکتریک آن‌ها از جنس سرامیک است، به رنگ طوسی، قهوه‌ای و کرم در مدار موبایل قرار می‌گیرند و قطب منفی یا مثبت ندارند و هیچ‌گونه مشخصاتی بر روی بدنه آن‌ها درج نشده است.

از بزرگترین معایب این خازن‌ها می‌توان به حساسیت آن‌ها به دما اشاره کرد، یعنی اگر دما بالا برود، ظرفیت این خازن‌ها هم عوض می‌شود که در نتیجه انتخاب مناسبی نیست و بیشتر به عنوان نویز‌گیر در گوشی‌ها به کار می‌رود. خازن‌های نانتالیوم در رنگ‌های مشکی، زرد و نارنجی هستند و برخلاف خازن‌های سرامیکی، دارای قطب منفی و مثبت می‌باشند. در مدل‌هایی که به رنگ مشکی و سفید هستند، رنگ سفید نشان دهنده‌ی قطب مثبت است.

همچنین در برخی مدل‌ها خازن به رنگ زرد با نوارهای قهوه‌ای بوده که نشان دهنده قطب مثبت آن است. خازن‌های الکترولیتی اصولا به رنگ‌های قهوه‌ای و مشکی در بازار موجود هستند و روی بدنه آن‎ها اطلاعاتی مانند مقدار ولتاژ و کد آن‌ها توسط شرکت سازنده درج شده است.

مقاومت در برد موبایل

یکی دیگر از قطعات برد، مقاومت است که برای کاهش جریان الکتریکی، تقسیم کردن ولتاژ، تنظیم سیگنال‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقاومت در گوشی‌های هوشمند کوتاه‌ترین ارتفاع را دارند و کوچک‌ترین قطعات روی برد به حساب می‌آیند. واحد اندازه‌گیری مقاومت، اهم می‌باشد. مقاومت هم مانند خازن‌ها دارای انواع مختلفی هستند. مقاومت معمولی به رنگ سبز، آبی یا مشکی و به شکل مکعبی تولید می‌شود.

این اختلاف رنگ به علت تلورانس درصد خطا است. مقاومت‌های مشکی و مقاومت‌های آبی یا سبز به ترتیب با 5 و 1 درصد تلورانس هستند و در نتیجه احتمال خرابی در این نوع مقاومت‌ها بسیار پایین است و از طرفی هیچ مشخصاتی روی بدنه آن‌ها درج نمی‌شود. مقاومت فیوزی نیز به رنگ مشکی و به شکل مکعب مستطیل است، همچنین مشخصات آن توسط شرکت روی بدنه آن نوشته شده است. در واقع این نوع مقاومت‌ها یک رشته سیم نازک دارند که در صورت عبور جریان بیش از حد، مقاومت آن‌ها مانند فیوز عمل کرده و جریان را قطع می‌کند. احتمال خرابی در این نوع از مقاومت‌ها بسیار بالا است.

سلف (سیم پیچ) در برند گوشی

یکی از قطعات استفاده شده در برد گوشی، سیم پیچ یا سلف است که از هسته و سیم پیچی به دور آن تشکیل شده است و دارای خاصیت اندوکتانس یا خاصیت القایی می‌باشد. برای امپدانس دو مدار، ذخیره‌کننده فیلتر و ولتاژ از سلف استفاده می‌شود. سیم پیچ از دستگاه در برابر تغییرات ناگهانی محافظت می‌کند. احتمال خرابی در سیم پیچ‌ها بسیار پایین است. همچنین سیم پیچ‌ها با علامت L نمایش داده می‌شوند و واحد اندازه‌گیری آن هانری H است.

ترانزیستور در برد گوشی

ترانزیستورها یکی از پرکابردترین قطعات استفاده شده در برد گوشی به حساب می‌آیند، یا به عبارت دیگر قلب مدار محسوب می‌شوند. ترانزیستورها قطعه‌های نیمه رسا هستند و دو یا سه پایه برای اتصال به برد دارند که برای قطع و وصل‌ کردن یا تقویت کردن سیگنال‌های الکترونیکی همچنین کنترل ولتاژ ورودی به کار برده می‌شوند. در واقع نویزها و پارازیت‌ها را به بدنه انتقال می‌دهند. ساختار ترانزیستورها تا حدی پیچیده است و تعمیر آن‌ها نیاز به تخصص و دانش دارد.

دیود در برد گوشی

یکی دیگر از قطعات استفاده شده در برد، دیودها هستند که ولتاژ گوشی را ثابت نگه می‌دارند. دیودها قطعه‌های نیمه رسانا بوده که دارای شکل مستطیل مکعب هستند و خطوط روی آن‌ها قطب منفی هر دیود را مشخص می‌کند. در واقع دو کریستان N و P کنار همدیگر قرار گرفته‌اند و دیودها را تشکیل می‌دهند. دیودها جریان را فقط از یک جهت عبور می‌دهند و مانع از خسارات حاصل از عبور جریان از جهت دیگری می‌شوند. انواع دویدها شامل دیود یکسوساز، دیود زنر، دیود نورانی و دیود مادون قرمز است.

کریستال‌ها در برد گوشی

از کریستال‌ها برای تولید فرکانس‌های دقیق استفاده می‌شود. در حالت کلی دو کریستال در برد گوشی وجود دارد که یکی از آن‌ها در مدار ساعت به کار می‎‎رود تا در صورت خاموش بودن گوشی و یا خالی شدن شارژ هم به صورت دقیق وظیفه خود را انجام دهد. کریستال دیگر برای بوت کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد که در صورت خرابی این کریستال تلفن همراه روشن نمی‌شود.

آی سی برد گوشی

آی سی شارژ گوشی یکی از قطعه‌های روی برد گوشی است که ولتاژ و جریان الکترونیکی مورد نیاز گوشی را تامین کند. در صورت خرابی این قطعه شارژ دوباره انجام نخواهد شد و گوشی خاموش می‌شود که در نتیجه باید آن را تعویض کرد.

دوبلکسر در برد موبایل

دوبلکسر یکی دیگر از اسامی قطعات استفاده شده در برد گوشی است که هنگام دریافت و ارسال، دستگاه را به عنوان گیرنده و فرستنده قرار می‌دهد. هرگونه خرابی یا آسیب این قطعه ارسال و دریافت را با مشکل مواجه می‌کند و باید تعویض شود.

سخن پایانی

برد گوشی یکی از مهم‌ترین اجزای داخلی هر موبایلی به شمار می‌رود و بخش‌های مختلف مانند حافظه، رم و … را به یکدیگر متصل می‌کند. برد گوشی شامل قطعاتی مانند خازن، کریستال‌ها، مقاومت، دوبلکسر و … می‌باشد که در این مقاله به کاربردها و معرفی قطعات استفاده شده در برد گوشی پرداخته شده است امیدواریم برایتان مفید باشد. برای تعمیرات موبایل و تعمیر تبلت از تمامی برندها و حتی آموزش تعمیرات موبایل به راحتی چند کلیک می توانید سفارش خود را ثبت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *